charakterystyka anturium

Anturium wywodzi się z rodziny obrazkowatych (Araceae). Należą do roślin egzotycznych. Ich naturalnym środowiskiem są tropikalne lasy Ameryki Środkowej i Południowej. W naturalnym środowisku przybierają formę epifit rosnących na korze drzewa.

Epifitem nazywamy roślinę rosnącą na innej roślinie. Wykorzystują ją jako podporę i z reguły nie prowadzi pasożytniczego trybu życia, odżywia się samodzielnie.

Istnieje około 500 gatunków Anturium. Ich łacińska nazwa wywodzi się od greckich słów anthos- kwiat oura- ogon. Anturium zalicza się do roślin wiecznie zielonych. Kwiaty przybierają kształt łódkowaty z charakterystyczną kolbą.  Przeważnie występują kwiaty czerwone, ale również można spotkać barwy różowej, kremowobiałej, jasnozielonej, a także wielobarwnej. Szczerze mówiąc nigdy nie widziałam kwiatów kremowobiałych i wielobarwnych, ale jeszcze wszystko przede mną. Liście z kolei przybierają kształt owalny lub sercowaty.

W domowej uprawie zwykle można spotkać trzy odmiany anturium:

  • Anturium scherzera (Anthurium scherzerianum) kwiatostany z reguły tworzą skróconą kolbę, kwitną przez cały rok co jakiś czas;
  • Anturium Andrego (Anthurium adreanum) kwiatostan w formie kolby z reguły jest bardziej prosty lub delikatnie wygięty;
  • Anturium powabne (Anthurium crystallinum) uprawia się je głównie w warunkach szklarniowych, posiada pachnące kwiaty koloru brunatno- zielonego.

WIELKOŚĆ: Anturium scherzera osiąga do 25 cm wysokości, średnicy do 38 cm. Pozostałe dwa rodzaje wspomniane wcześniej przeze mnie mogą osiągać nawet do 50 cm wysokości, średnicy do 60 cm.

ŚWIATŁO: lubią miejsca dobrze oświetlone, ale nie bezpośredniego nasłonecznienia.

TEMPERATURA: powinno utrzymywać się stałą temperaturę powietrza. Anturium nie lubi nagłych spadków temperatury ani przeciągów. Maksymalna temperatura to 29ºC, minimalna natomiast to 15ºC. Anturium powabne uwielbia gorące szklarnie lub tropikalne okno.

WILGOTNOŚĆ POWIETRZA: kwiaty lubią wysoką wilgotność powietrza. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zapewnić takich warunków, możemy doniczkę ustawić na mokrych kamieniach rozłożonych na podstawce lub włożyć doniczkę do pojemnika z wilgotnym mchem, torfem.

PODLEWANIE: w okresie wegetacji należy podlewać obficie, nawet dwa razy w tygodniu. Do podlewania można używać deszczówki. Woda powinna być letnia. W rejonach silnie uprzemysłowionych trzeba unikać podlewania deszczówką, ponieważ istnieje ryzyko zanieczyszczenia opadów.

ZRASZANIE: czy zraszać? źródła specjalistyczne są podzielone na ten temat. Jedni twierdzą, że należy inni, że nie. Ja swoje anturie nie zraszam i mają się dobrze.

PODŁOŻE: najlepsza jest ziemia torfowa lub także mieszanka ziemi torfowej z mchem.

STOSOWANIE NAWOZU: anturium jest wrażliwe na zasolenie, dlatego stosowanie nawozu należy ograniczyć do możliwie najmniejszej dawki. Najlepiej stosować nawóz dwa razy w miesiącu.

Anturium należy do roślin o dość dużych wymaganiach, co wiąże się z tym, iż nie należą do kwiatów łatwych w uprawie. Jednakże zaspokojenie ich podstawowych wymagań skutkować będzie intensywnym kwitnieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>