Problemy w uprawie Anturium.

Anturium należy do roślin o dość wysokich wymaganiach. Ich uprawa nie należy do łatwych. Często może sprawiać wiele problemów.

 • największym problemem to przebarwienia liści. Najczęstszą przyczyną jest zbyt niska wilgotność powietrza. Liście w dotyku mogą być suche, papierowe, w zabarwieniu mogą żółknąć.
 • brak kwitnienia może być spowodowane zacienienim rośliny. Zdarza się także, że nadmierne nawożenie przekłada się na rozrost liści, a nie na intensywność kwitnienia.
 • drobne młode liście świadczyć mogą z kolei na brak składników odżywczych.
 • jasne liście są konsekwencją zbytniego nasłonecznienia.
 • ciemne zabarwienie liści, zwisające są efektem zbyt niskiej temperatury otoczenia, przeciągi( anturium nie lubi przeciągów)
 • brązowe plamy, często zlewające się mogą oznaczać, że roślinę poraziła antraknoza.

Antraknoza jest to choroba roślin wywołana przez groźne patogeny grzybowe. Aby zwalczyć antraknozę należy zastosować środek grzybobójczy.

 • anturium narażone jest na pojawienie się innych chorób grzybowych:
 1.  szara pleśń, sprzyja jej nadmierna wilgotność
 2. fytoftoroza (najgroźniejsza z chorób) efektem choroby jest gnicie korzeni, łodygi, brązowienie liści
 3. zgnilizna korzeni, objawami są żółknięcie i zamierające od wierzchołka liście, konsekwencją choroby może być utrata rośliny
 • szkodniki, które mogą zaatakować anturium to m.in. tarczniki, pędziorki, wciornastki, mszyce, mączliki, wełnowce. Pojawienie się jakichkolwiek szkodników związane jest z zastosowaniem odpowiednich preparatów p/szkodnikom.

Jak widzicie uprawa Anturium nie należy do najłatwiejszych . Jeden mały błąd, a może spowodować nie odwracalne skutki w hodowli lub ciągłą walkę o utrzymanie rośliny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>