Charakterystyka wanilii

Wanilia należy do rodziny storczykowatych (Orchidaceae).  Niewiele osób wie, że wanilia to  niedojrzały owoc storczyka, który po przesuszeniu i spreparowaniu nadaje się do użycia w kuchni.

Wanilia pochodzi z Archipelagu Antylskiego. Ich naturalnym środowiskiem są tereny Ameryki Południowej i Środkowej. Jest typową rośliną lasów strefy tropikalnej.

Wanilia jest pnączem, które może osiągnąć nawet do kilkunastu metrów długości. Liście są grube, wydłużone do 22 cm długości. Naprzeciw liści wyrastają korzenie powietrzne, które pomagają przytwierdzić roślinę do podpory.

W naturalnym środowisku jest epifitem, który żywi się składnikami pokarmowymi z obumarłych pni i konarów drzewa.

Przeważnie pierwsze kwiaty pojawiają się po 3 latach od założenia plantacji. Z reguły są żółtawo- zielonkawe, piękne o fantastycznych kształtach typowych dla storczyka. W niektórych rejonach kwiaty należy zapylać ręcznie. Owoc dojrzewa do 9 miesięcy po zapyleniu. Jest to torebka podobna do strąka długości ponad 20 cm. Zbiera się owoce niezupełnie dojrzałe, gdy ich barwa zmienia z zielonej na żółtą. Zapach wanilii owoce nabywają pod wpływem odpowiednich zabiegów glikozydu, w takiej formie znajduje się właśnie w owocach. (glikozyd wydziela wanilinę w postaci kryształków).

A jak uzyskuje się wanilinę: „Zabiegi  mające na celu wydzielenie czystej waniliny polegają  na wystawieniu strąków zaraz pod zerwaniu na działanie słońca, a potem na zamknięciu przywiędłych strąków w szczelnych skrzynkach czy innych naczyniach. Strąki wystawia się na działanie słońca rano, w południe okrywa się je derkami i dopiero na noc umieszcza się w szczelnych skrzyniach. Robi się to codziennie przez kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt dni. Przy końcu tego procesu strąki z zielonożółtych stają się ciemnobrązowe, a zawartość w nich waniliny sięga 2-3 %.”

Czy domowa uprawa wanilii jest możliwa? Prawdopodobnie mało realne jest uzyskanie owocu, sukcesem będzie pojawienie się kwiatów.

Wanilia lubi ciepłe stanowisko, jednak należy uważać żeby roślina nie ucierpiała od nadmiernego nasłonecznienia. Powinna rosnąć w temperaturze od 28 ºC w ciągu dnia, a 21 ºC w nocy. Wanilia lubi stale wilgotne podłoże i regularne podlewanie. Roślina nie jest wymagająca pod względem szczególnej pielęgnacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>