Problemy anturium

Anturium przez długi czas cieszyło oko. Nie sprawiało żadnego problemu, kwiaty ładnie, sztywno stały. Niestety w ostatnim czasie coś zaczęło się dziać.

Dwa liście całkowicie zżółkły. Nad ranem zastanawiałam się mocno co może być bezpośrednią przyczyną. W książce Davida Longmana „Pielęgnowanie roślin domowych” (znaleziona na półce w rodzinnym domu) stwierdzono, że jest to wina zbyt mokrego podłoża, a za niskiej temperatury otoczenia. Anturium podlewam raz na tydzień. Ziemia jest na pół sucha, więc pierwsza teza odpada. Czy ma za zimno? Być może, jednak kwiat umiejscowiony jest na parapecie nad kaloryferem, więc wątpię w to. Myślałam, że również w rachubę może wchodzić zbyt suche powietrze. Jednak patrząc na to, że pozostałe liście są nienaruszone to raczej nie może być przyczyną. Ostatnią kwestią, która przyszła mi na myśl to to, że liście ustępują miejsca nowym. A tutaj akurat mogę to potwierdzić, gdyż pojawił się kolejny nowy liść.

IMG_1300 (Small)

IMG_1298 (Small)

IMG_1310 (Small)Nowy liść.

Dotychczasowe kwiaty jeszcze się trzymają. Jeden z nich powoli zaczyna się schylać i marnieć.

IMG_1303 (Small)

IMG_1305 (Small)

Na kilku liściach pojawiły się niewielkie, nieregularne ciemne plamy z jasną otoczką wokoło.

IMG_1314 (Small)

IMG_1316 (Small)

W doniczce nie zauważyłam nieproszonych gości. Zmiany utrzymują się od jakiegoś czasu i nie powiększają się. Takie plamy mogą świadczyć o zaatakowaniu grzybów. Zdecydowałam jednak, że na razie poczekam, będę obserwować zmiany. Jeżeli będą się powiększać to wówczas podejmę odpowiednie kroki i zastosuje specjalne środki grzybobójcze.

Ostatnio stwierdziłam także, że anturium powoli wymagać będzie przesadzenia w większą doniczkę. W ostatnim czasie mocno się rozrosło, liście są coraz większe. Jeszcze póki co korzenie nie wystają poza doniczkę, ale można zauważyć, że nadziemna część już jest nieznacznie „wypychana” do góry.

Mam nadzieję, że w najbliższym czasie kwiat odbije się od dna i z powrotem będzie cieszyć oko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>