Nowy nabytek do kolekcji- kawa arabska

W dniach poprzedzających Wielkanoc w jednym z pilskich centrów ogrodniczych odbył się wielkanocny kiermasz, na którym można było zakupić w okazjonalnej cenie wiele produktów niezbędnych do pracy w ogrodzie. Był to również moment, podczas którego wprowadzono nowe rośliny na rynek.

O kiermaszu dowiedziałam się przypadkiem, widząc któregoś dnia wywieszony plakat na drzwiach jednej z cukierni. Wybierając się na niego nie miałam zamiaru kupować roślin, pojechałam z ciekawości. Ale jak to zawsze bywa, coś do kupienia się znajdzie. I znalazła się kawa arabska. Kawa ma już 17 cm wysokości, dość mocno rozrośnięta. w doniczce znajduje się kilka sztuk. Jednak na dniach postanowiłam, że je rozdzielę (pod warunkiem, że rozdzielenie nie poniszczy za mocno korzeni) i przesadzę każdą siewkę osobno.

IMG_1643 (Small)

IMG_1644 (Small)

IMG_1645 (Small)

Kawa arabska jest wiecznie zielonym krzewem i często hodowana jest w doniczkach jako roślina ozdobna ze względu na błyszczenie się liści. Nawet w warunkach domowych przy minimalnym zapewnieniu podstawowych wymagań może zakwitnąć. Ziemia do uprawy kawy powinna być lekko przepuszczalna z domieszką torfu. Tak jak większość roślin egzotycznych lubi miejsce ciepłe i jasne, jednak nie z bezpośrednim dostępem do promieni słonecznych. Roślina nie lubi częstego podlewania, najlepiej podlewać dopiero w momencie przesuszenia się pierwszej warstwy ziemi. Lubi wodę w temperaturze pokojowej, wymieszaną z przegotowaną. Uwielbia zraszanie liści i wilgotne powietrze. W okresie letnim można kawę podlewać nawozem do rododendronów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>