Siewka drzewa butelkowego

Z pierwszych nasion, które zamówiłam na początku mojego hodowania były między innymi nasiona drzewa butelkowego. Na początku byłam dość niecierpliwa i chciałam aby każda roślina szybko mi wykiełkowała. Z drzewem butelkowym jednak się tak nie stało i po jakimś czasie postanowiłam, że na miejsce niedoszłego wówczas drzewa  posadzę kumkwata. Kumkwat wyrósł i po jakimś czasie, bodajże jak dobrze pamiętam po około 5 miesiącach pojawiła się jakaś siewka. Niestety pamięć nieco mnie zawiodła i nie do końca byłam pewna z jakich nasion ta siewka wyrosła. Za pomocą kilku osób, okazało się, że jest to drzewo butelkowe. Być może z powodu niskich temperatur kiełkowanie nasion zajęło tyle czasu, ale z drugiej strony pewne owoce egzotyczne wymagają po prostu czasu.

Czym jest właściwie drzewo butelkowe? Jest to gatunek drzewa z rodziny ślazowatych. Pochodzi ze wschodniej części Australii, jednak w obecnych czasach hodowane jest w wielu zakątkach świata. Dlaczego nazywa się drzewem butelkowym? Od charakterystycznego kształtu pnia drzewa. Przypomina butelkę. W okresie kwitnienia pojawia się mnóstwo małych, przepięknych kwiatów. W naturalnym środowisku osiąga nawet do 15 metrów wysokości :-o Drzewo butelkowe jest dobrym materiałem do formowania bonsai. Wytrzymuje dość niskie temperatury, co może być dobrą cechą w naszym klimacie.

Na początku moja siewka wyglądała tak:

IMG_1106 (Small)

IMG_1814 (Small)

A obecnie prezentuje się tak:

IMG_1871 (Small)

IMG_1873 (Small)

IMG_1877 (Small)

Siewka nie wymaga podpórek, trzyma się mocno i stabilnie. Nie ma śladów nieprawidłowego rozwijania się. Wszystkie liście, które posiada mają widoczny system unerwienia. Na chwilę obecną ma około 8 cm wysokości. W żaden sposób nie przeszkadza siewce towarzystwo kumkwata. Stoi na parapecie w miejscu słonecznym od godziny mniej więcej 12 aż do późnych godzin popołudniowych. Najwyraźniej służy jej to, ponieważ od czasu ładnych, słonecznych dni widocznie rozrosła się. Podlewana jest raz na tydzień, wodą odstaną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>