Rodzynki brazylijskie- pospolicie nazywane miechunką jadalną

W jednym z poprzednich wpisów wspomniałam o kupnie kilku ciekawych roślin w centrum ogrodniczym. Kolejną rośliną to rodzynek brazylijski Physalis peruviana. Inna dość pospolita nazwa to miechunka jadalna. Należy pamiętać, że wiele odmian miechunki hodowane są głównie w celach ozdobnych i jej kwiaty nie są jadalne.

Rodzynek brazylijski to bylina z rodziny psiankowatych. Wywodzi się z Ameryki Południowej, jednak uprawiany jest obecnie w wielu rejonach świata. W cieplejszych klimatach jest rośliną wieloletnią, ale w naszym klimacie raczej jest rośliną jednoroczną. Osiąga z reguły do 1 metra wysokości, silnie rozgałęzia się. Wysiew można rozpocząć już w marcu- moje posadziłam dopiero w połowie kwietnia. Wschody powinny nastąpić po około 2 tygodniach. Moje wzeszły dość szybko, ze względu na dość ciepłe noce i słoneczne wówczas dni.

Obecnie rodzynki brazylijskie wyglądają następująco, mają już około 1,5 miesiąca:

IMG_2037 (Small)

IMG_2035 (Small)

IMG_2081 (Small)

Na początku posadziłam 7 nasion. Wykiełkowało jedynie 5, z czego piąta siewka szybko zwiędła. W doniczce posadziłam 4 siewki. Wszystkie mają po około 8 cm wysokości. 3 siewki są rozłożyste. 1 dopiero wypuszcza w pełni liście. Pierwsze liście, które się pojawiły są okrągłe. Każdy kolejny wypuszczany zaczyna przybierać charakterystyczny kształt, sercowaty. Liście mają dobrze rozwinięty system unerwienia.

IMG_2040 (Small)

IMG_2039 (Small)

IMG_2075 (Small)

IMG_2038 (Small)

Łodyga rodzynków brazylijskich pokryta jest delikatnym meszkiem. Stabilnie stoją, nie wymagają podpórek. Roślina stoi na oknie balkonowym razem z częścią moich cytrusów. Ma miejsce dobrze nasłonecznione, z dala od przeciągów (roślina nie przepada za przeciągami). Posadziłam je w zwykłą ziemię kwiatową, staram się cały czas utrzymać ziemię wilgotną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>