Pożegnanie kiwano i arbuza

Niestety na dniach musiałam pożegnać się z kolejnymi siewkami z kolekcji. Ofiarami upałów padły arbuz i kiwano. Na ten rok nie mam zamiaru ponownie siać nasion. Poczekam do następnego roku.

Co uważam na temat hodowania arbuza? Hodowanie arbuza na pewno nie należy do trudnych.

  • Przede wszystkim odradzam hodowanie w doniczce. Arbuz zdecydowanie potrzebuje miejsca. Przy zapewnieniu odpowiednich warunków rozwija się bardzo szybko i intensywnie. Odnogi wiją się, często otaczając rośliny znajdujące się w otoczeniu. Można śmiało powiedzieć, że arbuz poniekąd zachowuje się tak samo jak ogórki.
  • Na pewno ma dość duże zapotrzebowanie wodne, im częściej jest podlewane, tym lepiej rośnie.
  • Nie przepada za intensywnym słońcem, szybko reaguje na nadmiar usychaniem liści.
  • Tak jak większość roślin nie lubi zimnych nocy.

Z opowieści innych osób wiem, że łatwo jest wyhodować arbuzy przy chociażby minimalnym zapewnieniu dogodnych warunków. Czy są na tyle smaczne jak te, które można kupić w sklepach? Nie, często są mniej soczyste i słodkie, ale to tylko z powodu braku możliwości zapewnienia odpowiednich warunków pogodowych.

A jak jest z kiwano? Moje kiwano od samego początku rosło tak jakby nie mogło. Miewało okresy lepsze, kiedy to wzrost był intensywny i naprawdę można było mieć nadzieję, że tak już pozostanie. W ostatnich dniach, pomimo podlewania roślina powoli usychała. Hodowla ogółem nie należy do najtrudniejszych i bardzo wymagających.

  • Najistotniejszą kwestią jest konieczność  zapewnienia dostatecznej ilości miejsca, nie nadaje się zbytnio do hodowli w doniczce. Bardzo często kiwano oplatało znajdujące się w pobliżu rośliny. Pnącza się wiją, jednym zdaniem, zachowuje się podobnie jak arbuz.
  • Lubi częste podlewanie.
  • Stanowisko powinno być nasłonecznione, ale najlepiej z dala od bezpośrednich promieni słonecznych.

Ogólnie rzecz ujmując warto podjąć się wyhodowania roślin, jeśli ktoś posiada wystarczającą ilość miejsca. Ja w przyszłym roku na pewno jeszcze raz spróbuję, ale postaram się nie popełnić tych samych błędów co w tym roku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>