Rośnie mały olbrzym- tamarillo po rozsadzeniu

Tamarillo od dość dawna wymagało przesadzenia. Wykiełkowało dużo siewek, które powoli zaczynały sobie nawzajem przeszkadzać. Początkowo wyglądało tak (jak dobrze pamiętam jest to okolica czerwca):

IMG_2350 (Small)

Już wtedy można było zauważyć, że jedna siewka przewyższała pozostałe. I tak jej już zostało. Po przesadzeniu wszystkich siewek wyszło, że mam 3 doniczki tamarillo. Trochę za dużo, więc postanowiłam niektóre wydać, a słabsze wyrzucić. Zanim wydałam siewki, z 3 doniczek zrobiły mi się 2 i wyglądały tak:

IMG_2524 (Small)

IMG_2528 (Small)

IMG_2533 (Small)

Obecnie zostawiłam jedną siewkę, która od samego początku radziła sobie bardzo dobrze. Powiem szczerze, że już powoli robi się jej ciasno na parapecie. Mam przygotowane dla niej nowe miejsce gdzie śmiało będzie mogło rosnąć do woli. Rośnie mi mały olbrzym, tak mogę to w skrócie opisać.

IMG_2902 (Small)

IMG_2900 (Small)

IMG_2897 (Small)

IMG_2910 (Small)

Tamarillo ma to do siebie, że liście nie należą do najmniejszych. Rozrastają się co raz mocniej na boki, przez co roślina, jak już wspomniałam potrzebuje więcej miejsca dla siebie. Łodyga rośliny jest gruba i mocno trzyma siewkę w pionie. Dotychczas liście są zdrowe, nie posiadają znamion choroby. Siewka jest w trakcie intensywnego wzrostu, w przeciągu 3 miesięcy osiągnęło znaczące rozmiary. Przynajmniej raz na tydzień pojawiają się kolejne liście.

Roślina nie jest odporna na suszę i promienie słoneczne. Wystarczy, że jeden dzień pobędzie na bezpośrednim słońcu i już można zauważyć, że liście zamiast ładnie, sztywno się trzymać, są pofalowane i wyglądają jakby miały zwiędnąć. Taka sama sytuacja jest w przypadku przesuszenia. Tamarillo lubi wodę, dużo wody. Nie odczuwa różnicy czy jest podlewane zwykłą wodą bezpośrednio z kranu czy też odstaną. Po dotknięciu liści, roślina wydaje specyficzną woń. Jak dla mnie niezbyt przyjemną, jednak woń dość szybko znika, więc nie ma z tym większego problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>