I po raz kolejny przędziorki atakują, tym razem siewka kiwi

Tak się cieszyłam, że poprzednią walkę z przędziorkami wygrałam, siewki rodzynków brazylijskich i pepino poświęciłam wyrzucając by ratować resztę kolekcji, cytrusy przetrwały i nawet mają się obecnie całkiem dobrze, a tu znowu do mnie zawitały. Tym razem upodobały sobie siewkę kiwi. I szczerze mówiąc gdybym nie robiła co tygodniowego przeglądu roślin wcale bym ich nie dojrzała. Tak się cieszyłam, że siewka ma się super,a tu taka niespodzianka.

Siewka zapowiadała się dobrze, co rusz wypuszczała nowe liście. Otrzymało podpórkę by mogło swobodnie się po niej piąć. Były posadzone dwie siewki, jedna rosła intensywnie, druga przyćmiona przez pierwszą miała się zdecydowanie gorzej (na zdjęciu poniżej widoczna jest pomiędzy dwoma dużymi liśćmi na dole).

IMG_3016 (Small)

Z początkiem pierwszych zmiennych pod względem temperatur dni, pojawiły się przędziorki. I wyglądało to już tak:

IMG_3018 (Small)

IMG_3025 (Small)

IMG_3023 (Small)

IMG_3022 (Small)

IMG_3021 (Small)

Niestety musiałam działać intensywnie. Usunęłam wszystkie liście, na których dojrzałam robaczki. Właściwie zostały tylko i wyłącznie liście dopiero co rozwijające się. Zastosowałam również środek chemiczny tak by pozbyć się tego raz na zawsze.  Ostatecznie kiwi przedstawiało się tak:

IMG_3078 (Small)

IMG_3082 (Small)

IMG_3079 (Small)

Wszystko działo się jakoś trzy tygodnie wstecz, nie robiłam wpisu bo tak naprawdę nie wiedziałam czy siewka się podniesie. Póki co rośnie dalej, w jednym miejscu ponownie pojawiła się niewielka ilość robaczków, ale automatycznie liście zostały usunięte i do dzisiaj się nie pojawiły. Niestety nie obiło się to echem na kondycji siewki. Pojawiły się brązowe plamki na liściach i końcówka pędu marnieje. Nie jest jeszcze tak tragicznie, ponieważ co rusz pojawiają się nowe liście. Mniejsza siewka nie przetrwała, pozostała sama łodyga, na razie zostawiłam ją, być może odbije.

IMG_3301 (Small)

IMG_3303 (Small)

IMG_3305 (Small)

IMG_3307 (Small)

IMG_3306 (Small)

Dla zainteresowanych opublikowałam także krótki filmik jak wyglądała siewka kiwi zaatakowana przez przędziorki. Zapraszam do obejrzenia https://youtu.be/XFNBTBR0D2I.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>