Tamaryndowiec indyjski

W tym roku przybyło mi do kolekcji kilka okazałych roślin. Mam taką nadzieję i mocno będę się starać aby wszystkie przetrwały okres zimowy. Tym razem wykiełkowała mi siewka tamaryndowca indyjskiego.

Tamaryndowiec indyjski występuje także pod nazwą tamarynd, powidlnik lub daktyle indyjskie. Jest to gatunek drzewa, który nie pochodzi z Indii, jak wskazuje na to sama nazwa lecz z rejonów wschodniej Afryki. Należy do rodziny bobowatych. W naturalnych warunkach może dorastać nawet do 25 metrów wysokości. Owocem drzewa są dość dużych rozmiarów strąki w odcieniu brązowym. Hodowany w doniczkach może owocować po okresie 8 lat.

W okresie września posadziłam kilka nasion tamaryndowca, wykiełkowało mi jedynie jedno po okresie około 3 tygodni. Siewka ma się dobrze. Póki co nie przeszkadza jej zmienny klimat i nieco niższe temperatury niż w środowisku naturalnym. Wymagała podpórki, gdyż coraz mocniej przechylała się ku ziemi. Jest w okresie intensywnego wzrostu, z tygodnia na tydzień pojawiają się nowe gałązki z liśćmi.

U siewki łatwo można zauważyć nyktonastię czyli tak zwane ruchy senne. Za dnia liście ustawione są poziomo co zapewnia maksymalne pochłanianie promieni słonecznych, a w ciągu nocy są opuszczane. Związane jest to z dobowym rytmem ziemskim (ostatnie zamieszczone zdjęcie).

IMG_3088 (Small)

IMG_3093 (Small)

IMG_3096 (Small)

IMG_3094 (Small)

IMG_3300 (Small)

IMG_3295 (Small)

IMG_3286 (Small)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>