Oliwka europejska

Z ostatniego rzutu nasion wykiełkowało mi całkiem sporo roślinek. Kolejnymi siewkami do kolekcji są oliwki europejskie.

Oliwka inaczej nazywana drzewko oliwne, pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego. Jest rośliną wiecznie zieloną o dość gęstej koronie. Owocuje w okresie jesiennym. Dojrzałe owoce przybierają fioletowy odcień. W naturalnych warunkach osiąga do 6 metrów wysokości, jednak uprawiana w doniczkach maksymalnie do 3 metrów. Do domowych upraw rozpowszechniona została europejska odmiana oliwki. Doskonale nadaje się do uprawy bonsai. Oliwka europejska doskonale znosi mało wilgotne powietrze w ogrzewanych mieszkaniach. Jest jeden duży minus hodowli oliwki, nie zbyt dobrze znosi długotrwałe przymrozki. Lubi miejsca nasłonecznione.

Wykiełkowały dwie siewki. Jedna siewka jest nieco wyższa od drugiej. Trzymają się sztywno, nie wymagają podpórek. Podlewane są raz w tygodniu w minimalnych ilościach. Doniczka z siewkami stoi na parapecie wschodnio- południowym.

IMG_3347 (Small)

IMG_3351 (Small)

IMG_3355 (Small)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>