Kuflik cytrynowy

Jak zamawiałam nasiona postanowiłam zamówić kilka oryginalnych, rzadko kiedy spotykanych w polskich ogrodach roślin. Wybór padł na kuflika cytrynowego.

Kuflik cytrynowy inaczej nazywany kalistemon jest rzadką rośliną zimozieloną. W naturalnych warunkach przybiera formę wieloletniego krzewu, u nas z reguły hodowany jest w doniczkach. Łacińska nazwa w dosłowny sposób odzwierciedla wygląd głównie czerwonych kwiatostanów rośliny, calli’ – piękno i ‘stemon’ – pręcik. Kwiaty pojawiają się z początkiem lata i kwitną aż do okresu jesiennego. Popularnie mówi się, że kwiaty wyglądają jak szczotka do czyszczenia butelek. Wyhodowano 25 gatunków rośliny. Pochodzi z kontynentu australijskiego. A dlaczego nazywany jest kuflikiem cytrynowym? Otóż drugi człon nazwy pochodzi od zapachu liści na pędzie, które po roztarciu wydzielają charakterystyczny zapach cytrynowy.

W warunkach domowych kuflik może osiągać do 2 metrów wysokości. Jedni piszą, że jest rośliną niezbyt wymagającą, inni z kolei, że dość wymagającą. Jedno jest pewne lubi miejsca dobrze nasłonecznione i ciepłe. W okresie zimowym należy chować roślinę do pomieszczenia ciepłego aby uniknąć zmarznięcia rośliny. Rośliny doskonale nadają się do formowania drzewka jako bonsai.

Obecnie wykiełkowało 9 siewek. Mają maksymalnie po 6 cm wysokości. Stoją na parapecie wschodnio- południowym. Od godzin południowych wygrzewają się w bezpośrednich promieniach jesiennego słońca. Siewki nie wymagają podpórek, stoją sztywno. Podlewane są raz na tydzień wodą odstaną.

IMG_3384 (Small)

IMG_3383 (Small)

IMG_3380 (Small)

IMG_3385 (Small)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>