Kapryśna karambola

Hodowanie karamboli nie należy do najłatwiejszych. Roślina jest dość kapryśna i bardzo wrażliwa na:

  1.  zmieniające się warunki klimatyczne,
  2.  błędy w hodowaniu.

Moja karambola od samego początku słabo sobie radziła. Dopiero w tym roku w okresie letnim jej rozwój nabrał tempa. Niestety długo to nie potrwało. Poniżej ukazałam zmianę jaka nastąpiła w niespełna miesiąc. Podejrzewam, że podstawową przyczyną tej zmiany była moja nieodpowiednia pielęgnacja i zmiana powietrza w mieszkaniu na bardziej suche.

IMG_347812 (Small)

IMG_3482 (Small)

 

Siewka straciła dużo liści. Praktycznie do dnia dzisiejszego lecą. Początkowo liście zmieniają barwę na żółtą, później powoli usychają. Zdarza się, że obie zmiany dzieją się jednocześnie.

IMG_3490 (Small)

Tym, którym udaje się utrzymać przez dłuższy czas,  nie przejawiają jakichkolwiek zmian chorobowych. Na zdjęciu liście skierowane są ku dołowi z powodu pochmurnej pogody i zbyt małego nasłonecznienia. Przy słonecznej pogodzie liście ładnie rozkładają się na boki.

IMG_3492 (Small)

Nie jest jeszcze tak źle z karambolą, dlatego, że regularnie wypuszcza kolejne, nowe liście. Poza tym  wypuściła nową odnogę, która całkiem  dobrze sobie radzi.

IMG_3488 (Small)

IMG_3485 (Small)

Plusem rośliny jest to, że bardzo szybko i łatwo można zauważyć, że dzieje się coś niedobrego. Karambola jest bardzo wrażliwa na przesuszenie. Opadanie liści jest właśnie jednym z podstawowych objawów. Lubi być podlewana wodą miękką. Drugim problemem może być podłoże. Roślina uwielbia podłoże kwaśne, ale nie mocno kwaśne. Sprawia to również nie lada wyczyn w trafieniu z odpowiednim pH. Zbytnie przekwaszenie podłoża przyczynia się do obumarcia korzeni. Ja póki co nie będę siewki przesadzać. Od kaloryferów powietrze stało się bardziej suche, co też może sugerować, że problemy rośliny wynikają po części z tego. Postaram się utrzymać karambolę w takim stanie aby przetrwała okres zimowy. Na wiosnę postanowię co dalej. Na razie skupię się na zapewnieniu wilgotnego podłoża i powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>