Czyżby mango kolejną ofiarą przędziorków?

Siewka mango stoi razem na parapecie w pokoju balkonowym z mandarynką i cytryną skierniewicką. Odkąd zaczęły się problemy z przędziorkami cały czas bacznie obserwowałam siewkę w kierunku pojawienia się przędziorków na roślinie. Odpukać, przez dłuższy czas nic się nie działo. Od pewnego czasu nie dostawiam żadnych siewek na parapet, ponieważ dalej stosuję tam kwarantannę. Ostatnio szykując mango do sesji zdjęciowej zauważyłam, że coś jest nie tak. Siewka jako tako nie wygląda źle, pierwsze zdjęcie wykonane jest od strony, którą najczęściej jest ustawiona do słońca, drugie z kolei od tyłu.

IMG_3554 (Medium)

IMG_3556 (Medium)

Niepokojące dla mnie było to, że pierwszy raz od dłuższego czasu świeżo wypuszczony liść uschnął. Jak próbowałam go usunąć, okazało się, że cały się klei. Wówczas dopiero dojrzałam, że na siewce znajdują się pojedyncze sztuki przędziorków.

IMG_3568 (Medium)

Kilka przędziorków znajdowało się na niektórych liściach, jeden znajdował się na łodyżce (zdjęcie poniżej przedstawia robaczka na łodyżce, nie wiem czy uda się Wam go dojrzeć, znajduje się nad dziurą).

IMG_3564 (Medium)

Roślina cała się kleiła, na liściach od spodu znajdowały się liczne kropelki, jakby wody. Pojedyncze liście miały dziwne zmiany, które przypominały niewielkiej wielkości dziurki lub pełno małych ciemnych robaczków (trzecie zdjęcie).

IMG_3565 (Medium)

IMG_3567 (Medium)

IMG_3566 (Medium)

Siewkę dokładnie wyczyściłam, po kolei wymyłam wszystkie liście. Nie zastosowałam oprysku dlatego, że moim zdaniem nie jest to konieczne. Wszystko działo się niespełna dwa tygodnie temu. Na chwilę obecną na siewce nie ma jakiegokolwiek śladu po przędziorkach. Liście się nie kleją, zmiany, które ukazałam na 3 zdjęciu powyżej, nadal się utrzymują, ale też nie powiększają. Dalej prowadzić będę obserwację i jeśli będzie konieczność zastosuje silniejsze środki.

Z siewką nie jest aż tak źle dlatego, że cały czas  na samym szczycie znajdowały się  zalążki kolejnej partii liści, które teraz na dniach powoli się otwierają.

IMG_3562 (Medium)

IMG_3768 (Medium)

Nieodzownym elementem siewki stała się już drewniana część nadziemnej łodygi.

IMG_3558 (Medium)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>