Kryzys tamarillo

Wiele odmian egzotycznych roślin i owoców w warunkach polskich w okresie jesienno- zimowym przechodzi kryzys. Przyczyną problemów mogą być między innymi:

  • brak ciepłych nocy,
  • kiepska pogoda,
  • krótkie nasłonecznienie,
  • niskie temperatury.

Jakiś czas temu przestawiłam siewkę w inne miejsce- komoda w sypialni, tak by miała znacznie więcej miejsca do rozwoju. Niestety również to może być przyczyną problemów.

IMG_3707 (Medium)

Ograniczyłam podlewanie do minimum, ponieważ nie wymagała już tak częstego podlewania. Ziemia utrzymywała się wilgotna przez dłuższy czas. Od momentu przestawienia i okresu jesienno- zimowego siewka wypuściła  zaledwie 3 liście.

IMG_3741 (Medium)

IMG_3737 (Medium)

IMG_3717 (Medium)

W ostatnim czasie siewka zaczęła powoli zwijać liście. Na kilku liściach pojawiły się niewielkiej wielkości brązowe zmiany, które regularnie będę obserwować. Dwa liście zmarniały. Kolejne dwa liście zaczynają brązowieć od łodygi. W najbliższym czasie prawdopodobnie opadną. To akurat może być naturalnym procesem usuwania starych liści na korzyść nowych.

IMG_3722 (Medium)

IMG_3731 (Medium)

IMG_3732 (Medium)

IMG_3724 (Medium)

IMG_3726 (Medium)

W weekend przestawiłam siewkę na parapet w sypialni. Siewka nieco podłapała promieni słonecznych w czasie krótkich słonecznych chwil weekendowych. Będę bacznie dalej obserwować roślinę. Mam nadzieję, że to chwilowy kryzys i szybko wróci do swojej dawnej kondycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>