Smoczy owoc- nowe siewki do kolekcji

Wiem, że jakiś czas wcześniej pisałam, że już nie będę wysiewać na zimę kolejnych siewek roślin, ale nie mogłam się powstrzymać. Kupiłam niedawno owoc pitaji do posmakowania, szczerze,  smak nie dla mnie, nie lubuję się w takich klimatach. Być może owoc był za mocno dojrzały, jego miąższ w środku był w odcieniu szarym a, powinien być biały, jest to jednak tylko moja spekulacja. Jedno jest pewne, więcej owocu nie kupię.

Pitaja inaczej nazywana smoczym owocem lub truskawkową gruszką jest owocem wielu kaktusów, głównie  z rodzaju Hylocereus, ale również Stenocereus. Pochodzi z Meksyku i Ameryki Środkowej, jednak obecnie uprawiana jest także z powodzeniem w wielu krajach Azji.

Ciekawostką jest fakt, iż pitaja kwitnie tylko nocą. Kwiaty wydające owoce są duże, pachnące i białe. W wielu pozycjach literatury znajdziemy informacje, że kwiaty z powodu swojego wyglądu i zapachu często nazywane są królową nocy lub księżycowym kwiatem.

Roślina przystosowana jest do suchych, tropikalnych warunków uprawy. W przypadku nadmiernego nawodnienia może dojść do zniszczenia lub niezawiązania owoców. Siewka stoi na parapecie w salonie. Podlewane są raz na tydzień, wodą odstaną.

IMG_3624 (Medium)

IMG_3619 (Medium)

IMG_3623 (Medium)

IMG_3614 (Medium)

IMG_3612 (Medium)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>