Problemy w rozwoju fig

W ostatnim czasie cała kolekcja przechodzi dość spory kryzys.  Wiele się dzieje i postaram się w najbliższym czasie wszystko dokładnie opisać. Przede wszystkim u dość sporej części siewek pojawił się problem z brakiem podstawowych mikro i makroelementów w ziemi. Objawia się to między innymi w postaci zahamowanego rozwoju, odbarwiania się liści lub ich zrzucania- co wydaje się dziwne, ponieważ w okresie wiosennym liści powinno przybywać. Dokładnie, których witamin im brakuje udało już mi się zdiagnozować. Teraz pozostanie jedynie kwestia sukcesywnego i szybkiego uzupełnienia brakujących składników, tak by rośliny zbyt mocno na tym nie ucierpiały.

Figi także borykały się ostatnio z niewielkimi problemami. W tym przypadku jednak nie jest to chyba w największym stopniu wina braku składników odżywczych, jak bardziej bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi. Moim zdaniem doszło do poparzenia niektórych liści.

IMG_3766 (Small)

Ogólnie siewki prezentują się całkiem dobrze. Nie wymagają wzmożonej uwagi. Lubią słoneczne stanowisko, ale nie bezpośrednio nasłonecznione- niestety w zeszłym tygodniu kilkakrotnie nie pozasłaniałam rolet i stały w bezpośrednim słońcu.  Podlewane są regularnie 2x w tygodniu. Nie przechylają się na boki, obecnie pojawiające się partie liści, przybierają charakterystyczny kształt dla liści figi.

Poniższe zdjęcia przestawiają liście suche, odbarwione z licznymi plamami na odwrocie. Wydaje mi się, że w większym stopniu przyczyniły się do tego bezpośrednie promienie słoneczne. Siewki nie wykazują jakichkolwiek syndromów choroby, nie zauważyłam również nieproszonych gości w formie robaczków. Chore liście uschły i albo same opadały albo je poucinałam. Pozostałe liście póki co są w pełni zielone i schowane od słońca.

IMG_3760 (Small)

IMG_3759 (Small)

IMG_3751 (Small)

IMG_3761 (Small)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>